KOSGEB DESTEK PROGRAMLARINDA YENİLİKLER

191

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, KOSGEB mevcut destek programlarında revizyonlar yapılacağı ve yeni destek programları ekleneceğine ilişkin çalışmalar yapıldığını duyurdu.

KOSGEB KOBİ Gelişim Destek Programı ile, işletmelere, üst limitleri 300 bin lira geri ödemesiz, 700 bin lira faizsiz geri ödemeli olmak üzere toplam 1 milyon lira destek verileceğine ilişkin yeni proje çağrısı 11 Eylül’de açılmıştı. Bu programda temel amaç; sürdürülebilir büyümenin vazgeçilmez unsurlarından biri olan imalat sanayisini güçlendirmek ve ihracatı arttırmak olacaktır.

Yurt dışından ithal edilmekte olan ürünlerin yerlileştirilmesi, Türkiye’de üretilmesi için KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı kapsamında üst limiti 5 milyon TL olan ikinci bir programla KOBİ’lere destek verileceği duyuruldu. Bu programda temel amaç; teknolojiye %100 destek olarak ithal ikamesi üretimi arttırmak olacaktır.

Yatırım sonrası üretime başlanmasıyla da personel giderleri, enerji giderleri, bakım, onarım giderleri gibi destekler sağlayacaklarına dikkat çekilen destek programına ilişkin ilk bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Proje Süresi: En çok 36 Ay + 6 Ay ek süre

Yatırım Sonrası Destek Süresi: 1 Yıl

Program Destek Üst Limiti: 5 milyon TL

Program Tipi: Sürekli Başvuru

Mikro İşletmeler Destek Oranı

Geri Ödemesiz: %70

Geri Ödemeli: %30

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Destek Oranı

Geri Ödemesiz: %60

Geri Ödemeli: %40

İlave Destek Oranı

Yerli Malı Belgeli Yerli Makine Teçhizat Alımlarında Geri Ödemesiz %15 ilave destek.

Yüksek Teknolojik Alanda Ürün Üretimine %5 ilave destek.

Teminat Mektubu: %100 desteklenir.

Erken Ödeme: Destek tutarının %25’i alınabilir.

İşbu yazı hakkında ek bilgi gerektiğinde Ersin Nazalı ile irtibata geçmenizi rica ederiz.

Ersin Nazalı

Yönetici Ortak, Avukat, YMM

Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, hukuki görüş ve tavsiye niteliğinde olmayıp, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir; bu sebeple belirtilen konularda bir aksiyon almadan önce, bir uzmana danışmanızı tavsiye ederiz. NAZALI’ya işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.